Obavijesti
POZIV NA TRIBINU
Martina Petrinović 30.1.2014. u 14:15
TRIBINA
SRIJEDA, 5. VELJAČE 2014. u 12 sati
Vezano uz aktualnu temu izmjena i dopuna Zakona o ugroženoj spomeničkoj baštini Dubrovnika i djelovanju Društva prijatelja dubrovačke starine, pozivamo Vas na tribinu koja će održati u Društvu povjesničara umjetnosti Hrvatske, Preradovićeva 44 Zagreb, u srijedu 5. veljače 2014. s početkom u 12 sati.
O promjeni Zakona govorit će Denis Orlić, predsjednik DPDS, a u raspravi će sudjelovati ugledni hrvatski povjesničari umjetnosti i konzervatori.
Promjena termina
Irena Kraševac 22.3.2013. u 11:16
Uređeno:
Irena Kraševac 2.4.2013. u 15:14
Otkazuje se tribina GOVOR UMJETNOSTI najavljena za četvrtak 28.3.2013.
Novi termin bit će najavljen naknadno.
Zahvaljujemo na razumijevanju.
Tribina u DPUH
Melita Lasić 1.3.2013. u 08:59
Uređeno:
Melita Lasić 1.3.2013. u 08:59
ČETVRTAK, 28. 3. 2013. U 10.00 SATI
DPUH, PRERADOVIĆEVA 44, ZAGREB
GOVOR UMJETNOSTI
Organizatori: Ivana Meštrov, Marko Golub, Ljiljana Kolešnik
Studijski dan posvećen likovnoj kritici i njezinoj poziciji u suvremenoumjetničkom svijetu danas. Poseban naglasak bit će stavljen na senzibilizaciju mlađih povjesničara umjetnosti, ali i na raspravu o javnom diskursu koji okružuje suvremenu umjetnost, odnosno na raspravu o društvenoj odgovornosti kritičara.
Predavanje u DPUH
Melita Lasić 1.3.2013. u 08:57
Uređeno:
Melita Lasić 1.3.2013. u 09:06
SRIJEDA, 20. 3. 2013. U 18.30 SATI
DPUH, PRERADOVIĆEVA 44, ZAGREB
Dr. sc. Daniela Angelina Jelinčić:
“Kulturni turizam: TŠKGZ?” (tko? što? kada? gdje? i zašto?)
Nakon uvodnog objašnjenja ishodišnih pojmova vezanih uz kulturni turizam, predavanje će slijediti koncept novinarske vijesti odgovarajući na pitanja tko? što? kada? gdje? i zašto? Tako će se fokusirati na situaciju u kulturnom turizmu Hrvatske, njegovu problematiku, ali i moguća rješenja uz isticanje primjera dobre prakse. Pojasnit će ulogu ključnih institucija u hrvatskom kulturnom turizmu te staviti lokalne/nacionalne kulturno-turističke resurse u odnos s međunarodnim organizacijama koje djeluju u tom području (npr. UNESCO, ICOM; ICCROM, ICOMOS...). Posebna pozornost pridat će se uporabi kulturne baštine u turističke svrhe uz analizu dosadašnjeg stanja u tom području u Hrvatskoj te mogućih pomaka prema njenoj kreativnoj uporabi.
Daniela Angelina Jelinčić, viša znanstvena suradnica u Institutu za međunarodne odnose (IMO) u Zagrebu radi na istraživanjima u području kulturnog turizma, kulturnih politika, kulturnih industrija i kulturnog razvitka.
Njen istraživački interes fokusiran na kulturne/kreativne industrije te je na tu temu izradila studiju „Zagreb kao kulturni proizvod”, 2010. te „Akcijski plan poticanja kulturnih/kreativnih industrija grada Zagreba”, 2012. Nositeljica je kolegija vezanih uz kulturni turizam, upravljanje kulturnim dobrima, ekonomiju kulture i kulturnu raznolikost koje predaje na Sveučilištu u Dubrovniku te Veleučilištu VERN.
Izložba - petak, 1. 3. 2013. u 20.00 sati
Melita Lasić 22.2.2013. u 12:28
Uređeno:
Melita Lasić 1.3.2013. u 09:00
Petak, 1. ožujka 2013. u 20.00 sati
Talijanski institut za kulturu
Preobraženska 4, Zagreb
Veleposlanica Italije i Odsjek za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu
imaju zadovoljstvo pozvati Vas na otvorenje izložbe
VISUALIZING VENICE - new technologies for urban history (Vizualiziranje Venecije, nove tehnologije za urbanu povijest)
Izložba s jedne strane nudi presjek istraživanja na projektu Visualizing Venice, koji ispituje nove načine povijesnih istraživanja pomoću informacijskih i komunikacijskih tehnologija (Information and Communication Technologies - ICT), a s druge omogućuje provjeru učinkovitosti najnovijih komunikacijskih sustava za predstavljanje promjena u gradu tijekom stoljeća.
Izložba rekonstruira putanju trogodišnjeg istraživanja kroz niz ‘gradilišta’, odnosno na odabranim objektima. Prolazeći kroz izložbu, posjetitelj može slijediti zbivanja u određenim dijelovima grada: u bloku oko crkve SS. Giovanni e Paolo i u bloku gdje se nalazi Accademia di belle arti, zatim u zoni Giardini della Biennale te u zoni Arsenala. U izložbenom prostoru panoi razlažu preinake odabranih odlomaka građevnog tkiva povijesne Venecije, kako u urbanom mjerilu tako i u onom arhitektonskom, omogućujući posjetitelju dvostruku iskustvenu dimenziju: prostornu i vremensku.